Druga młodość „Mieczysława”

W czasie gdy niemal każdy wirtualny kierowca sięga po nową Scanię we wczesnej wersji aktualizacji 1.30, ja postanowiłem zwyczajowo pójść pod prąd i zasiąść za kierownicą staruszka Mercedesa Actrosa MP3. Nie żebym nie jeździł najnowszym dzieckiem skandynawskich inżynierów, ale sprawdziłem, pojeździłem i … odłożyłem. Może ze względu na brak porządnych dźwięków, do których przyzwyczaił nas EVR, może ze względu na poprawność czy brak miłej dla oka aparycji? Kiedy już wyjdzie oficjalna wersja aktualizacji 1.30 (a będzie to prawdopodobnie 5 grudnia w dniu ukazania się dodatku mapowego Italia) nie omieszkam naskrobać kilku słów o tej ciężarówce.

Wróćmy jednak do „Mieczysława” spod znaku gwiazdy. Dość powiedzieć, zaniedbałem ten model w grze, zapewne dlatego, że miał okropne dźwięki. Paradoksalnie wnętrze przypadło mi do gustu. Jest przytulne i nie straszy surowością. Co się więc stało, że się nim zainteresowałem? Wypadkowa trzech modyfikacji. Pierwsza dźwiękowa, od niejakiego argarwena, oddająca nam do dyspozycji bardzo dobre, głębokie brzmienie silnika OM 473 580 KM z turbosprężarką oraz druga i trzecia, autorstwa MOMO & YUNA, zmieniająca nieco fizykę pojazdu i fotela kierowcy. Od kiedy gra ujrzała światło dzienne miałem problem z ustawieniem tak kierownicy, aby prowadzenie było zbliżone do realnego, z którym mam porównanie na co dzień. Próbowałem różnych metod, od czułości, przez nieliniowość po kąty obrotu. Daremnie. Dopiero opis modyfikacji rozjaśnił mi problem. Standardowo studio SCS poszło na skróty i uprościło wartości dotyczące prowadzenia: promień skrętu czy współczynnik obrotu kierownicy plus przy okazji, parametry zawieszenia podwozia, kabiny i fotela. Jakież było moje zdziwienie gdy podczas pierwszych kilometrów poczułem się jak w swoim DAFie, którym nawijam kilometry niemal każdego dnia. Uśmiech z twarzy nie schodził. Teraz jazda jest płynna, nie szarpie pojazdem podczas skrętu, a przyspieszenie, praca kabiny, zawieszenia i fotela jest bardzo dobra. Aż chce się jeździć. Pamiętajcie, że promień skrętu jest większy. Łatwo nie zmieścić się w bramie.

Jeśli ktoś jest chętny aby przetestować owe zmiany zapraszam do odnośników (zachęcam do przeczytania opisów modyfikacji):

# Momo’s Physics 6.0

# Air Ride A Series 1.0 [official]

# Mercedes OM 473 supercharged 580 HP

Szerokiej drogi i jak mawiał klasyk:

„Bez gwiazdy nie ma jazdy”.

One comment

  1. Bartłomiej Ślusarczyk

    A to ciekawe, zawsze miałem podobne podejście do Twojego i unikałem tego Meśka, w głównej mierze również przez jego dźwięki. Może po wgraniu tej modyfikacji Mercedes-Benz Actros MP3 zyska w moich oczach. Co do modów na fizykę, ja osobiście używam cały czas moda od Kenesoljas’a:
    http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=895160943
    Po zapoznaniu się z modyfikacjami, do których podałeś linki, stwierdzam, że chyba jednak zamienię go na ten od Momo & Yuna. Sądząc po tym co napisałeś, wydaje mi się, iż będzie to po prostu petarda. Pozdrawiam i miłego weekendu życzę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top